Prawo upadłościowe - Gdańsk
Postępowania upadłościowe i restrukturyzacja przedsiębiorstw
Restrukturyzacja firm Gdańsk
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Nasza Kancelaria w Gdańsku zajmuje się analizą sytuacji prawno-ekonomicznej danego przedsiębiorstwa poprzez sporządzenie wstępnego audytu oraz sporządzaniem opinii pozwalającej na ocenę zasadności ewentualnego wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego poprzez wskazanie zalet oraz ryzyka związanego z wszczęciem takiego postępowania i nakreśleniem odpowiedniej strategii dalszego działania przedsiębiorstwa, a także późniejszym kontaktem z tymczasowym nadzorcą sądowym, syndykiem, czy sędzią-komisarzem.
W przypadku spełnienia pozytywnych przesłanek restrukturyzacji przedsiębiorstwa, nasz zespół koordynuje postępowanie o zatwierdzenie układu, który umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu. Należy nadto zaznaczyć, iż może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Kancelaria pomaga także w sporządzeniu spisu wierzytelności oraz następnie planu restrukturyzacyjnego, które prowadzą do przedstawienia odpowiednich propozycji układowych dla wierzycieli.
Postępowanie upadłościowe
Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
W odniesieniu do wniosku o ogłoszenie upadłości to wierzyciele osobiści są uprawnieni do złożenia takiego wniosku, natomiast dłużnik jest zobowiązany do złożenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości najpóźniej w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, co w praktyce wcale nie jest takie proste i często wymaga zdecydowanego działania radcy prawnego mogącego oszacować czy ten termin niebawem upłynie.
Należy pamiętać, iż wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, stąd też musi spełniać on wymogi określone przepisami kodeksu postępowania cywilnego dotyczące pism procesowych, nad którego właściwym wypełnieniem czuwa nasz doświadczony zespół. Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości składa sam dłużnik, do wniosku musi on dodatkowo dołączyć zestaw informacji szczególnych, m.in. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, bilans sporządzony na dzień przypadający w okresie trzydziestu dni przed dniem złożenia wniosku, spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia oraz oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Postępowanie likwidacyjne
Rozwiązanie spółki powodują przyczyny przewidziane w umowie spółki, jednomyślna uchwała wszystkich wspólników, ogłoszenie upadłości spółki, śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości, wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika oraz prawomocne orzeczenie sądu. W tych przypadkach należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.
W ramach obsługi prawnej firm nasza Kancelaria oferuje pomoc w sporządzaniu odpowiednich uchwał o rozwiązaniu spółki, powołaniu likwidatorów oraz sporządzeniu stosownego zgłoszenia do sądu rejestrowego wraz z kompletem niezbędnej dokumentacji, prowadzącej do wykreślenia określonego podmiotu z rejestru.
Kancelaria zadba o przygotowanie poprawnych sprawozdań finansowych, poprawnego zwołania, przygotowania oraz obsługi zgromadzenia wspólników zatwierdzających rozpoczęcie procesu likwidacji spółki oraz kolejno jego zakończenia, dokonanie stosownych czynności przed sądem rejestrowym, w tym dopełnienia formalności w rejestrze przedsiębiorców oraz w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W ostatecznym rozrachunku dopilnuje także kwestii stosownego unormowania obowiązku wybranego podmiotu do należytego przechowywania dokumentacji przedsiębiorstwa po zakończonym postępowaniu likwidacyjnym.
Usługi dla biznesu
Kompleksowa obsługa firm i spółek
Obsługa prawna firm i spółek podlega pełnej indywidualizacji i opiera się na […]
Czytaj więcejUmowy handlowe
W ramach działalności Kancelarii nasz zespół zajmuje się sporządzaniem projektów […]
Czytaj więcejNieruchomości oraz branża budowlana
Jedną z głównych gałęzi działalności Kancelarii jest rozwiązywanie problemów […]
Czytaj więcejBranża motoryzacyjna
Branża motoryzacyjna od lat stanowi jeden z głównych filarów polskiej gospodarki […]
Czytaj więcejBranża transportowa
W zakres działań Kancelarii wchodzi określenie zakresu odpowiedzialności za […]
Czytaj więcejWindykacja należności
Wezwanie dłużnika do spełnienia świadczenia odgrywa - na gruncie prawa - podwójną rolę […]
Czytaj więcejPrawo pracy
Rozwój przedsiębiorstw oraz dynamiczna sytuacja na rynku pracy w połączeniu z […]
Czytaj więcejZamówienia publiczne
Prawo zamówień publicznych określa zasady oraz tryb ich udzielania, środki […]
Czytaj więcejSzukasz sprawdzonego radcy prawnego?